Dnešná plánovná tisícka nevyšla, a tak je čas na správu o JS1 B Revelation. Je to pekný športový stroj, bez turba, ako sa na športovca sluší a patrí.

Keď som dostal ponuku na jeho prenájom v Afrike, najprv som váhal, lebo turbo je tu veľmi potrebná vec, respektáve vhodná. Nieto tu veľmi kam pristávať mimo letiská, lebo všade je africká savana a nizka buš, porastená akáciami a termitiskami. Ale napokon som sa rozhodol ju požičať, s vidinou pochvaly od KarolaB za športový prístup k lietaniu.

Je to výborný stroj, jednoducho, podarená 18-tka. Nepovažujem sa za takého experta, aby som to podrobne hodnotil, ale v porovnaní s Ventusom2, LAK17B, či s Diskusom je to pre mna najlepšie lietadlo, ale rozdiel nie je veĺký, tak do 10percent. Lietam tu s tým s plnou vodou, 600kg a kľže asi najlepšie, v stúpaní mám pokoj ako vo Ventuse. LAK sa oproti nim musí stále riadiť, hlavne smer.
Klapiek to má 5 polôh, 1- max speed, 5-max lift, plus 2x Landing, neviem prečo dva krát. Väčšinu rýchlostí je tam 2ka, čo vyzerá byť už záporná klapka.

Aj správanie na zemi a handling je výborný, nemám pripomienok. Vzorne sa s tým dá štartovať aj pristávať, pri zachovaní klapkových pravidiel je to v pohode, teda presne povedané, najlepšie účinné krídelká čo poznám.

Dnes napríklad, som letel jak ponocný a Pavel Trojan s Ventusom 2 mi na každých 100km dával 10km. Takže lietadlo je až po pilotovi a výkonnosť by som naháňal hlavne medzi sedačkou a kniplom, až potom na lietadle.

Technicky je pekne spracovaný, aj kedď namojom kuse je vidieť, že je to s.n.4. Zaujímavosťou je odsávanie vzduchu z kabíny, veľmi dobrá vec, hlavne v afrike.

Inak je to krásavec.

Certifikovaný je zatiaľ iba v SA, jedná sa o tom, že by EASA prevzala ten certifikát. A neoficálne vraj bude aj s FESom. Tak to potom bude stroj pre masy, obzvlášť, keď Jonkerovci majú na to výbornú cenu.

Od dnes, lieta s JS1 Ondra Dupal v Gariepe, tak ak chcete poznať názor profíka, skúste u neho.
A na záver, pretože sme na glidingu.sk, nesmie chýbať obligátny RomanTyčka.