Samotné lietanie v SA už je asi známe.Len pre úplnosť: sú tu dve letiská so zorganizovanou prevádzkou pre plachtárov z Európy: Gariep Dam a Douglas. Europskych plachtárov tu ale nádete na viacerých letiskách. Hlavne nemeckých a holandských, ktorí sa tu cítia ako doma z historických dôvodov a anglických, ktorí sa cítia ako doma všade na svete, okrem Ruska.

Okrem toho je prevádzka aj na iných letiskách, napríklad tento rok nemecká skupina plachtárov lieta z letiska Kuruman. Obidve letiská ležia 200km od seba, v strede SA, pod súmestím Kimberly a Bloemfontain. Počasie je teda podobné, v Gariep viacej fúka, Douglas je lepšie v prostriedku aktívnej oblasti a bližšie k Namíbii. Je tu známa dvojica plachtárov z Holandska, Max a Max s Nimusom 4DM UFO, ktorí to včera využili na dva krásne deklarované cieľové lety v štýle Euroglide: jeden deň 860km na sever do Namíbie, do Pokweni a druhý den naspäť, ale až do Gariep, vyše tisíc km. Paráda, viď OLC.

Základná trať je 300, štandartná 500 a športové výkony začínajú na 750km a deklarovaných tratiach. Štandarné počasie ponúka dostupy 2000m nad zemou, lepšie tri a tisíckové počasia majú základne kumulov v štyroch kilometroch nad zemou, čo je 5000m ALT. Kyslík je nutnosť, ale ten tu má každý vetroň v zákldnej výbave a na letiskách sa plní. Kto má za sebou nejaké prelety a chce si dobre polietať, tak je to dobrá voľba. Kto chce robiť rekordy či mať najväčšiu istotu tisíckového preletu, nech ide do Namíbie. Tam sa dajú okrem plachtenia ešte vidieť levy, ak máte štastie tak z auta a ak nie, tak z kabíny vetroňa pri outlandingu. Ale inak nič.

SA naproti tomu ponúka podobné možnosti ako Austrália, aj keď Austrália to nie je. O tom nabudúce a pripájam gýčovitý obrázok ako to vyzeralo včera na nebi v 4k ALT. Prečo je zas naopak, neviem, vedieť to bude jeden s programátorov foto app, alebo androidu, alebo v googli, alebo v joomle alebo chrome, alebo asi 20 dalších softwarov, čo do toho na ceste od objektívu po vašu obrazovku rýpu…. s takýmto výsledkom.