Prvý deklarovaný prelet – 5.7.2015

Podľa skúseností z predošlého dňa, kedy sa mi podarilo uletieť na ASW 20tke 330 kilometrov so zmenou trate za letu rýchlosťou 83 km/h som si nadeklaroval trať: LZZI – Kšinná – Orava anténa – Tužina – LZZI v dĺžke 272 km. Štartoval som pár minút po jedenástej. V tom čase bola žilinská dolina úplne čistá, jediné chmárky sa tvorili na východnej strane Martiniek. Vypínal som až nad Rajeckými Teplicami, kde som v čistom stúpal dvomi až tromi metrami do 1900 metrov. Medzitým, chmárky nad Martinkami hustli zväčšovali sa. Spolu s otcom sme sa rozhodli, že preskočíme na odlet na LZZI a vrátime nad Rajecké Teplice. Po odlete sme sa dostali do 1000 metrov a nadviazali sme do predošlého stúpania, ktoré zosilnelo až na 4 metre. Po nastúpaní sme leteli smerom na Vrícko, aby sme sa čo najkratšou cestou dostali pod kumuly. Pokračovali sme pod nimi a pomerne veľkými preskokmi sme sa posúvali k prvému otočáku. Tesne pred ním sme sa zdržali v slabšom stúpaní, nakoľko od Nitrianskeho Pravna to ani len neťuklo. Otočili sme Kšinnú a pokračovali naspäť ku Vrícku. Odtiaľ sme preskočili na východnú stranu Martiniek, keďže žilinská strana bola čistá. Spadli sme síce do 900 metrov, ale pri Valči sa mi metríkom podarilo dostúpať až do stropu. Otec, keďže bol kúsok nižšie toto stúpanie nechytil a tak som pokračoval sám. Na Martinkách som stretol Petra Studeného, ktorý sa po hodine trápenia na žilinskej strane dostal na Martinky. Na úrovni Koštian som zrovnal, a preskočil až na úroveň Veľkého Kriváňa. Tam sa nachádzal posledný stupák pred tým ako som prekĺzal na Oravu. Kubínska Hoľa bola nasvietená, a tak som očakával silný stupák. Ten sa však nedostavil a musel som sa vyhrabávať rozbitým polmetrom z 1000 metrov. Tu ma doletel Peter s otcom. Trvalo nám takmer 20 minút kým sme sa dostali pod základňu. Tam stúpanie výrazne zosilnelo. Bez ďalších problémov sme otočili vysielač na Orave. Tu sa ukázalo, že ASWčko je lepšie a tak som sa dostal dopredu a pokračoval smerom na juh. Pri Kriváni som vytočil do stropu a pokračoval po západnej strane Martiniek. Ďalšie stúpanie sa dostavilo až kúsok pred Kľakom. Z 1900 metrov som otočil Tužinu a zrovnal na doklz. S priemernou rýchlosťou 67 km/h som bol veľmi nespokojný, ale vzhľadom na dlhé preskoky a slabé stúpania som bol rád že som doma.

http://sk.gcup.eu/public/index3.php?lpg=zobraz_let&let_id=76777

Prvý krát v Nitre – 10.7.2015

Naplánoval som si trať: LZZI- Turzovka – Zobor – Čadca. Už pred vzletom mi bolo jasné že budem bojovať s pomerne silným bočným vetrom. Turzovku sa mi podarilo otočiť bez väčších problémov, aj keď pomerne pomaly. Pokračoval som, opäť spolu s otcom, západne od Súľovských skál. Slabými ale stabilnými stúpaniami sme sa dostali až na Maguru, kde sa on trochu zdržal a ja som pokračoval ďalej sám. Až po Tríbeč som sa dostal úplne bez problémov. Zobor som otočil v čistom. Po otočení som pri Žiranoch vytočili pod jedinou chmárkou až do 2000 metrov. Od Tribeča som pokračoval viac menej pod radou, ktorá sa ale pomaly rozpadávala. Stúpania začali byť rozbité a nedarilo sa mi dobre ucentrovať. Posledný dobrý stupák som našiel pri Lietave, vytočil do 2000 a zrovnal smerom na Čadcu. Odvtedy som našiel už len polmetre alebo nuly. Po nich som sa dostal až ku Čadci, otočil som ju a zrovnal na doklz. Prístroj síce ukazoval, že to v pohode vychádza, avšak vzhľadom na terén je doklz z tejto strany na pohľad nepríjemný. Rýchlosť opäť nebola ideálna, hlavne kvôli silnému vetru kolmému na trať.

http://sk.gcup.eu/public/index3.php?lpg=zobraz_let&let_id=77269

FAI trojuholník 320 km – 31.7.2015 môj prvý diamant

Trať LZZI – Frýdlant – Zuberec – Partizánske – LZZI je ako pre nás Žilinčanov, tak aj pre pilotov z Frýdlantu známa. Tento rok sa nám ju podarilo obletieť štyri krát, pričom jeden krát sa to podarilo aj mne. Počasie som sledoval už niekoľko dní dopredu. Ráno ma prekvapila deka, ktorá sa však začala od pol deviatej rozpadávať. Štartoval som okolo jedenástej. Po vypnutí som nastúpal len do 1700 metrov a vyčkával pod základňou s nádejou na zlepšenie. Keď som bol asi v 1100 metroch, Peter Šamaj hlásil, že ide na odlet. Mal podobnú výšku a tak som sa rozhodol že idem aj ja. Obzeral som sa okolo, či ho neuvidím. Uvidel som ho až pri pohľade vysoko nad seba. Odletel som v 1000 metroch a kĺzal cez rovniansku dolinu. Stúpanie som našiel na svahu za Veľkým Rovným. Dvomi a pol až štyrmi metrami som vystúpal do 1850 metrov a pokračoval na Frýdlant. Pri Vysokej nad Kysucou som dobehol Šamajka a pokračovali sme chvíľu spolu. On otočil Lysú Horu a pokračoval na Demänovú, ja som na Frýdlant. Z Frýdlantu som sa cez Turzovku, Krásno nad Kysucou a Novú Bystricu dostal až na Zuberec. Ten som otáčal v čistom, pretože ďalšie kumuly boli až nad Tatrami. Pri Lúčkach som potreboval nastúpať a tak som sa musel uspokojiť aj so slabším metrom, ktorý však neskôr zosilnel na dva a pol. Cez Ružomberok som sa dostal do Ľubochnianskej doliny, kde som v päťmetrovom výťahu z 1400 metrov nastúpal až do stropu. Odtiaľ som prekĺzal na „kozie chrbty“, dotočil som do stropu a cez Bystričany som dosiahol posledný otočák. Na Bystričanoch som dotáčal aj pri návrate z otočáku. Z 2150 metrov som to zrovnal na doklz. Pre pocit istoty som ešte dostúpal pri Fačkove a v pohode dokĺzal domov. Priemerná rýchlosť 82 km/h ma celkom uspokojila, ale pri pohľade na CPSku som zistil, že až také úžasné to nebolo. Na druhej strane, na štýl lietania s klapkovým vetroňom si ešte len zvykám, lebo celkovo to bol môj siedmy prelet na ASW 20 a bez vody.

http://sk.gcup.eu/public/index3.php?lpg=zobraz_let&let_id=79467

Milan Surovčík ml.

Fotky:

https://goo.gl/photos/XJzbQpJELRQDv5xb9
http://aeroklub.zilina.sk/aktualne.html